fbpx

Microsoft PowerToys Nedir?

Microsoft PowerToys, deneyimli içerik üreten kullanıcıların daha fazla üretkenlik için Windows 10 kullanımını ayarlayıp düzene koymaları için bir dizi yardımcı programdır.

Microsoft kullanım deneyiminizi geliştirmek için size ekstra olarak sunduğu yardımcı içerikler.

Renk Seçici

Renk Seçimi

Renk Seçici etkinleştirildikten sonra, fare imlecinizi kopyalamak istediğiniz rengin üzerine getirin ve bir renk seçmek için fare düğmesine sol tıklayın. İmlecinizin etrafındaki alanı daha ayrıntılı görmek istiyorsanız, yakınlaştırmak için yukarı kaydırın. Kopyalanan renk, ayarlarda (varsayılan olarak HEX) yapılandırılan formatta panonuzda saklanacaktır.

Editör Kullanımı

Düzenleyici, seçilen renklerin geçmişini (20’ye kadar) görmenizi ve temsillerini önceden tanımlanmış herhangi bir dize biçiminde kopyalamanızı sağlar. Düzenleyicide hangi renk biçimlerinin göründükleri sırayla birlikte görüneceğini yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırma, PowerToys ayarlarında bulunabilir.

Düzenleyici ayrıca, seçilen herhangi bir renge ince ayar yapmanıza veya yeni benzer bir renk elde etmenize olanak tanır. Editör, o anda seçili rengin farklı tonlarının ön izlemesini gösterir – 2 daha açık ve 2 daha koyu.

Bu alternatif renk tonlarından herhangi birine tıklamak, seçimi seçilen renklerin geçmişine ekleyecektir (renkler geçmişi listesinin en üstünde görünür). Ortadaki renk, renkler geçmişinden o anda seçtiğiniz rengi temsil eder. Üzerine tıkladığınızda, mevcut rengin HUE veya RGB değerlerini değiştirmenize izin verecek ince ayar yapılandırma kontrolü görünecektir. Tamam’a basmak, yeni yapılandırılmış rengi renkler geçmişine ekleyecektir.

Süslü Alanlar

Fancy Zones olarak adlandırılan bu araç karmaşık pencere düzenleri oluşturmayı ve pencereleri bu düzenlere hızlı bir şekilde yerleştirmeyi kolaylaştıran bir pencere yöneticisidir.

Dosya Gezgini Eklentileri

File Explorer Add-ons olarak adlandırılır.  SVG simgelerini (.svg) ve Markdown (.md) dosya ön izlemelerini görüntülemek için Dosya Gezginin de ön izleme bölmesi oluşturmayı etkinleştirin.

Resim Boyutlandırıcı

Image Resizer olarak adlandırılır. Görüntüleri hızla yeniden boyutlandırmak için kullanılır. Dosya Gezginin den basit bir sağ tıklama ile bir veya daha fazla görüntüyü anında yeniden boyutlandırın.

Image Resizer, seçtiğiniz dosyaları farenin sağ tuşuyla sürükleyip bırakarak resimleri yeniden boyutlandırmanıza da olanak tanır. Bu, yeniden boyutlandırılmış resimlerinizi başka bir klasöre hızlı bir şekilde kaydetmenize olanak tanır.

Klavye Yönetimi

Keyboard Manager olarak adlandırılır. Tuşları yeniden eşleyerek ve kendi klavye kısa yollarınızı oluşturarak klavyeyi daha üretken olacak şekilde özelleştirmenizi sağlar.

Güçlü Yeniden Adlandırma

PowerRename olarak adlandırılır. Dosya adlarını toplu olarak yeniden adlandırmanızı, aramanızı ve değiştirmenizi sağlar. Normal ifadeleri kullanma, belirli dosya türlerini hedefleme, beklenen sonuçları ön izleme ve değişiklikleri geri alma gibi gelişmiş özellikler içerir

PowerToys Başlatıcı

PowerToys Run olarak adlandırılır. Uygulamalarınızı anında aramanıza ve başlatmanıza yardımcı olur. Alt + Boşluk kısa yolu ile yazmaya başlayın.

Kısayol Tuş Kılavuzu

Shortcut Guide olarak adlandırılır. Windows tuşunu bir saniyeden fazla basılı tuttuğunda, masaüstünün mevcut durumu için kullanılabilir kısa yolları gösterir.

İndirme Bağlantısı

 • Sude Peker

  Ertan Bey diğer blog yazılarınız gibi bu da çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bir yazılımcı olarak buradaki bilgiler işimi çok kolaylaştı ve fayda sağladı. Bu tür yazılara daha çok yer vermeniz dileğiyle.

 • Eren

  Bu madem Microsoft’a aitse neden işletim sisteminin içinde varsayılan olarak yok? Niye GitHub’dan indiriyoruz?

  • Ertan Kanur

   Merhaba Eren, PowerToys uygulaması aslında Windows XP dönemine dayanıyor, geçtiğimiz yıllarda W10 için geliştirilmiş ekstra bu özellikler içerik üreticileri tarafından kullanıldığı için standart sürümlerin içerisine gömülmemiş bir şekilde geliyor. Tamam kabul XP için de uygulama indirmek gerekiyordu, gönül ister ki içinde varsayılan olarak gelsin ama maalesef öyle değil. Güvenilirliğinden şüphe etmene gerek yok, uygulama Microsoft’un resmi GitHub hesabından payalaşılıyor. Ekran Görüntüsü

Bir Yorum Yazın