fbpx

Pixel Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Pixel Nedir?

İngilizce’de Picture Element (Resim elemanı) kelimelerinin ilk hecelerinden oluşan bir grafik veya resimdeki tek bir noktadır. Dijital grafik veya resimler binlerce belki milyonlarca küçük renk taneciklerinden oluşur ve bu renk taneciklerinin her biri 1 pixel olarak tanımlanır. Bu renkler yan yana gelerek bir bütün oluştup karşımıza grafik veya resim olarak çıkarlar.

Renkli monitörlerde her pixel üç renkli noktadan oluşur (RGB): kırmızı, mavi ve yeşil. Bu üç renk sayesinde küçük boyutlu olan pixeller belli oranlarda yanarak farklı renkleri oluşturur ve gözle algılandığı zaman sistemine göre değişiklik gösteren farklı renk paletleri meydana getirir.

Her pixelin kaç renk gösterebileceğini belirleyen sistem ise bu iş için kaç bit kullanıldığıdır. 8 bitlik sistemde 2’nin 8. kuvveti olan 256 renk veya gri tonu gösterilebilir. Buna benzer 8 (256), 16 (65536) ve 32 (4294967296) bitlik sistemler mevcuttur.

Pixel

Pixel Art Nedir?

Pixel Art, Minimum pixel sayısı kullanılarak oluşturulacak grafik veya objenin imgesini oluşturma sanatıdır. İlk defa 2D oyunlar tasarlamak için gün ışığına çıkan Pixel Art, kavram olarak Robert Flegal ve Adele Goldberg tarafından Xerox PARC’da 1982 yılında kullanılmıştır.

Pixel Art, insanlar ile ilk buluştuğu yıllarda sanat niteliği taşımıyordu, bilgisayar sistemlerinin oluşturabileceği görseller pixel artlar olduğundan dolayı mecbur oldukları için kullanılan standart bir içerik üretim biçimiydi. Geliştiriciler minimum pixel kullanarak imgesel objeler oluşturur ve tüketiciye yansıtarak maksimum performans, minimum sistem gereksinimlerini hedeflerdi. Yani 80li ve 90lı yıllarda dijital ortamda görsel bir dosya meydana getirmek için geliştiricilerin pixelleri kullanmaktan başka çaresi yoktu.

Tabii ki teknoloji her zaman olduğu gibi gelişmeye devam etti. 80 ve 90’lı yıllarda 8×8=64 pixellik bir görüntüyü oluştururken zorluk çeken işlemciler günümüzde çok rahat bir şekilde milyonlarca renk ve pixel oluşturabiliyorlar. Günümüzde pixel art kullanılan içerikler nostalji amaçlı olması yanı sıra daha çok sanatsal bir değer kazandırdıkları için tercih ediliyor.


Pixel Art Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayar oyunları, özellikle mobil platform için yapılmış oyunlara çok sık görmekteyiz. Indie (Maksimum dört kişilik bir grup geliştirici tarafında yapılmış içerik) oyunlar yapılırken de pixel art kullanımı tercih edilir. Bunun nedeni hem şık hem de yapması kolaydır.

Web sitesi, Favicon veya web sayfasının içerisinde bulunan iconların pixel art olarak kullanılması ile çok sık karşılaşılıyor. IETT sitesinin zamanında pixel art’la hazırlanması e-devlet uygulamaları için de çok övülmüştü. (PC World “2003 yılı en iyi kamu kurumu sitesi” seçmişti.)

İşletim Sistemi, birçok işletim sistemi simgelerini pixel art ile yapmaktadır.


Pixel Art Nasıl Yapılır?

Pixel art yapmak için sanatçılar her biri kendine özgür hissettikleri yöntemleri kullanır, fakat belli başlı temellere dayanan yöntemler vardır. Taslak atarak çizim, dış hatlardan içlere doğru çizim vb. birkaç yöntem bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu yöntemlere detaylı olarak değineceğiz ve birlikte bir pixel art yapacağız.

Pixel art yapmak için gelişmiş grafik araçlarına ihtiyacınız yok. Elbette Adobe Photoshop gibi gelişmiş bir grafik aracını kullanabilirsiniz fakat istediğiniz verimliliği alamayacağınızı üzülerek belirtmek isterim.

Öncelikle tercih edeceğiniz aracı belirleyelim, şahsi olarak ben Aseprite programını öneririm. Aşağıda listelenen programların hepsi ile pixel art yapabilirsiniz, deneme yanılma veya kaynak yönünden araştırma yaparak en uygun olanı belirleyip pixel art yapmaya başlayabilirsiniz.


Pixel Art Yöntemleri Nelerdir?

Her bir işte olduğu gibi pixel art yapmak için de belli yöntemleri takip etmemiz gerekir. Bu yöntemlerin başlıkları şöyledir: Block-in Yöntemi, Line Art Yöntemi ve Hibrit Yöntem olarak 3 farklı başlıkta ele alabiliriz.

Block-in Yöntemi

Block-in metodu genellikle büyük çaplı pixel art’lar için uygundur. Sanatsal bir çizimmiş gibi bir portre oluşturacağınız zaman referans bir resim çekebilir veya sketch olarak karalayabilirsiniz. Arka plana koyduğunuz bu referans resim in üzerinden çizim kalemi veya mouse ile kalem aracı kullanarak tekrar çizebilir ve pixel art tablonuzu oluşturabilirsiniz.

Line Art Yöntemi

Sprite (animasyonlu pixel art) çizimler yapıyorsanız eğer, en çok kullanacağınız yöntem line art olacaktır. İlk önce karakterin dış hatlarını taslak olarak çizip sonra bu hatların içini ana renk ile doldurarak pixel artınızı tamamlayabilirsiniz.

Hibrit Yöntem

Pixel art sanatına yeni başlayanlar Block-in yöntemini çok kafa karıştırıcı ve zor görebilir. Öncelikle Line Art ile dış hatları belirleyip sonra Block-in ile detayları çizerek hibrit bir pixel art oluşturabilirsiniz.


Pixel Art Gölgelendirmesi Nasıldır?

Pixel art yaptığınız zaman gölgelendirme en zor aşama olacağı kaçınılmazdır. Gölge yaptığınız çizime derinlik katarak asıl albenisi olan aşamayı tamamlamanızı sağlar. Gölge işlemine geçmeden önce çizime ışığın nereden vuracağını belirlemeniz gerekmekte. Işık yönü belirlendikten sonra ışığa ters olan kısımların rengi koyulaştırılıp ışığa yakın olan kısımların rengini açarak gölge işlemi uygulanır.

Gölgelendirmenin bir farklı yöntemi ise tek renkli pixel artlarda kullanılan noktalama yöntemidir. Bu yöntemi kullanmak için öncelikle çiziminizin sadece 1 renk olması gereklidir, gölgenin yoğun olduğu kısımlar tam boyalı azaldığı kısımlar ise seyreltilir ve çapraz biçimde pixeller silinir.


Hadi Pixel Art Yapalım

Pixel art örneği olarak üzerinde çalışmış olduğumuz Platson projesindeki ana karakteri ele alacağım. Öncelikle çizime başlamadan önce ne çizeceğimizi kağıt üzerinde karalayarak karar vermeliyiz. Karakterimiz elinde ışık tutan bir kovboy olarak belirledik ve 32×16 bir şablon açarak pixel art çizimimize başladık

İlk olarak karakterimizin kaba bir iskeletini yaptık ve bu iskelet üzerinden dolgu yöntemi ile çizim yapacağız. Karakterimiz içeriğin konsepti gereği tek renk ve gölgesiz olacak.

Karakterimize dolgu yapmaya ayak hizasından başladık hem daha az karmaşık hem de karakterimizin ayakları yere oturtarak bir bütün oluşturuyoruz.

Ayakları ile orantılı bir gövde çizimi yaptık karakterimizin boyutu oyun içerisinde küçük olacağı için kalın bir gövde kullanmayı tercih ettik.

Gövde ile bağlantılı olarak elinde tuttuğu lambayı tamamladık ve geriye sadece orantılı bir kafa yerleştirme kaldı.

Kafa da yerleştirdikten sonra karakterimiz tamamlanmış oldu, aslında kaba bir taslak üzerine dolgu yaparak bir sürü karakter meydana getirebilir böylelikle tecrübe kazanıp daha büyük çalışmalar meydana getirebilirsiniz. İlerleyen yazılarda pixel animasyonlar üzerinde yoğunlaşarak bu konularda daha fazla bilgi edineceğiz. Daha yaratıcı bir yaşam dileğimle, sağlıcakla kalın.

Bir Yorum Yazın