fbpx

Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Brief Nedir?, dilimize çevrildiği zaman, tam olarak karşılık gelen bir anlamı olmasa da kısaca anlatmak, özetlemek, ön anlatım şeklinde anlamlandırabiliriz.

Yeni bir logoya, web sitesine, videoya veya pazarlama kampanyasına ihtiyacınız varsa bu ihtiyacınızı başarıya ulaştırmanın yolu kapsamlı ve iyi düşünülmüş bir brief ile başlar.

Pazarlama ve Reklamcılık sektöründe bir yapı taşı olan brief, en kısa tanımı ile yapılması beklenen, istenen, gereken işin detaylı bir özetidir. Ana konudan uzaklaşmayacak bir şekilde, detayları es geçmeden incelik ile hazırlanmalıdır. Aynı zamanda bunu sadece işi yapacak kişi için değil kendi projenizi şekillendirmek ve özetlemek için çalışılmış bir proje olarak da düşünebilirsiniz.

Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır? Tasarımcılar, Dijital İçerik Üreticiler ve Ajanslar için vazgeçilmez bir çözümdür. Markanızın taleplerini barındıracağınız bu belge, genellikle patronlar veya firmanın pazarlama departmanı tarafından hazırlanır, işi yapacak olan kişiye gönderir ve onayını talep eder, aksi taktirde brief’te düzenlemeler veya eksikler var ise işi yapacak kişi tarafından bu eksikler ekstra olarak talep edilebilir.

Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Brief’in İyi Olması Bize Ne Kazandırır?

İşi özetler ve anlaşılır hale getirir. Einstein, ” Bana bir problemi çözmem için 1 saat verilse 45 dakikasını problemi anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolunu bulmaya, 5 dakikasını ise sorunu çözmeye harcardım. ” diyor. Brief, başlangıçta harcanan o 45 dakikayı azaltmayı hedefler.

Yaratıcı ekibi aynı noktada buluşturur. Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır? Tasarım veya Pazarlama alanında yaratıcı insanlar kendi tarzlarını ön plana çıkarırlar fakat özenle hazırlanmış bir Brief çerçevesinde markanızın kimliğine uygun bir biçimde size özgü bir çalışma sergilemek için aynı noktada buluşurlar. İşin sonucu tam olarak hayalinizdeki gibi olması için Briefiniz’in açıklayıcı bir şekilde hazırlanması gerekir. Unutmayın! Hedefi iyi tanımlarsanız, o hedefi vurmamız kolaylaşır.

Brief Kim Tarafından Verilir?

Brief verenler duruma göre değişse de özünde işin sahibi tarafından verilir. İşin sahibi, o işi yaptıran şirket yöneticileri veya şirket sahipleridir.

Brief, ajanslara yöneticiler dışında marka danışmanları tarafından da verilebilir. Şirket bir marka danışmanı ile çalışıyorsa, konuyu daha iyi anlatmak için markanın danışmanı brief hazırlayabilir.

Brief, ajans içinde ise işi yapanlara genellikle strateji departmanında görevli kişiler tarafından verilir. Eğer ajanslarda strateji departmanı yoksa, müşteri temsilcileri de yaratıcı ekibe brief verebilir.

Brief verilirken en hassas konulardan biri, briefi veren kişinin konuya hakim olmasıdır. Konuya hakim değilse, briefin sonuçları genelde olumsuz olur.

Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Briefte Neler Olmalı?

1. Şirketinizi Tanımlayın

Tasarımcı veya yaratıcı ekibin, işletmenizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak şirketinizle ilgili detaylı bilgileri brief dosyanızda paylaşın. Markanız ne için kuruldu? Nasıl ihtiyaçlar gideriyorsunuz gibi sorulara cevap vererek detaylandırın. En basit yöntem ile bir websitesi bağlantısı ekleyebilirsiniz.

2. Projeyi Özetleyin, Projeniz Nedir?

Yeni kuracağınız markanız için bir kimliğe mi ihtiyacınız var? Büyümekte olan markanız için bir web sitesi mi gerekli? Markanızdaki yenileme çalışmalarınız mı var? Dijital bir kimlik mi oluşturmak istiyorsunuz? Kısacası projenizin ne olduğunu, neleri kapsadığını ve projeyi neden yaptığınızı açıklayın.

3. Hedefinizi Belirtin!

Briefin amacını ortaya koyan kilit bölümdür. Bu projeyi asıl gerçekleştirme amacınızı açıklayacağınız nokta tam olarak burasıdır.

Örneğin, bir e-kitap geliştiriyorsanız, başarıyı indirme sayısına göre ölçebilirsiniz. Bu detaylar reklam ajansının amaçlarınızı anlamalarına ve bunları hedefleyen çözümler getirmelerine yardımcı olacaktır. Bu ayrıntılar ile tasarımcının hedefinize yönelik daha net çözümler üretmesine yardımcı olursunuz.

4. Hedef Kitlenizi Belirtin

Briefin en önemli kısmıdır diyebiliriz. Gerçekleştirilmesi istenen çalışmanın kimler için olduğu çok önemlidir. Hedef kitle hakkındaki demografik bilgileri paylaşarak yapılan çalışmanın daha kesin olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Projenin Teslim Formatlarını Belirtin

Gerçekleştirilecek olan çalışma bir broşür mü? Logo mu? Yoksa seri baskı için bir kitap mı? Bu çalışmanın nerelerde kullanılacağı? Ör. Baskı ve Dijital Ortam veya sadece Baskı gibi. İhtiyacınız olan dosya formatları ve boyutları. Ör. “300×300 Pixel JPG ve PNG” veya Vektörel çizim dosyasının kendisi, PDF, PSD, AI gibi format detaylarını belirtin.

6. Rakipleriniz Kimler?

Rekabet ortamına ve sektörünüzü etkileyen trendlere veya piyasa koşullarına genel bir bakış eklemek isteyebilirsiniz. Bu proje için rakipleriniz bir karşılaştırma noktası ve bir farklılaşma noktası olarak ne yapıyor? Örneğin, logonuzu yeniliyorsanız, rakipleriniz ne tür logolar ve renkler kullanıyor? Bu ayrıntılar, tasarımcının gideceği yönü bilgilendirmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir (ek araştırma da yapacaklardır). Ayrıca beğendiğiniz veya beğenmediğiniz birkaç tasarım örneği de ekleyebilirsiniz.

7. Ton, Mesaj ve Stille İlgili Ayrıntıları Ekleyin

Tarz ve üslup markanızla tutarlı olmalı ve aynı zamanda projenin ne olduğuna, neyi başarmaya çalıştığınıza ve müşterilerinizin hangi eylemi gerçekleştirmesini istediğinize bağlı olacaktır. Mesajları bilgilendirmeye yardımcı olmak ve hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlamak için, stratejik konumunuzu ve ele alınması gereken temel mesajları dahil ettiğinizden emin olun. Örneğin, bir yarışma için açılış sayfası oluşturuyorsanız, büyük olasılıkla mesajların ve tasarımın canlı ve eğlenceli olmasını, insanları katılmaya teşvik etmesini istersiniz. Yıllık bir rapor hazırlıyorsanız, büyük olasılıkla daha resmi ve profesyonel görünen bir şeyin güven aşılamasını istersiniz. Bir marka stil rehberiniz veya geçmiş kampanyalardan veya ilgili projelerden örnekleriniz varsa, bunları tasarımcınızla paylaştığınızdan emin olun. Ayrıca, yaratıcı yönü etkileyebilecek diğer faktörleri veya gereksinimleri de sağlayın.

8. Zaman Planınızı Paylaşın

Projeniz içen aklınızda bir zaman planlamanız varsa, bunu brief’e dahil edin, görüşme esnasında bir teslim tarihi belirlediğinize emin olun. Ayrıca iş için genel bir süre ve revize için kaç hakkınız olduğu bilgisini işi yapacak olan kişiden mutlaka temin edin.

9. Bütçenizi Belirtin

Proje için belirli bir bütçeniz varsa ( ki bu genellikle böyledir ), bunu brief’e dahil edin ve tasarımcınız ile tartışın. Tasarımcının tahmini bütçenizi aşarsa, başlamadan önce bunun üzerine konuşun ve gerçekçi beklentiler, çıktılar ve proje maliyetleri üzerinde anlaşın.

10. Kilit Paydaşları Listeleyin

Ekibinizdeki veya kuruluşunuzdaki diğer kişilerin inceleme sürecine dahil edilmesi gerekiyorsa, iletişim bilgilerini sağlayın.

Brief Nedir? Brief Örneği

 • Şirketinizin Adı:
 • Proje Adı:
 • Proje Amacı:
 • Hedef Kitle(ler) / Ulaşılmak İstenenler:
 • Nasıl Teslim Alınacak:
 • Ne Yapılacak:
 • Nerede Yer Alacak:
 • Marka Kimliği, Proje İletişim Tonu:
 • Marka İletişim Stratejisi:
 • Rekabet ve Marka Konumlandırması:
 • Akılda Kalmasını İstediğimiz Mesaj:
 • Zamanlama:
 • Bütçe:
 • Bilinmesinin Faydalı Olmasını Düşündüklerimiz:

 • Rakipler veya markayla alakalı stratejik, gündeme dair vs. bilgiler
 • “Asla olmasın” veya “muhakkak olsun”lar
 • Hukuksal veya yaptırımsal bilinmesi gerekenler gibi…

Brief Nedir? Nasıl Hazırlanır? İşletmenizin ve projenizin bu 10 önemli yönünü derinlemesine düşünerek ve detaylandırarak, yalnızca kapsamlı değil, aynı zamanda etkili olan yaratıcı bir özet üretebileceksiniz. Elinizde sağlam bir yaratıcı özetle, tasarımcının harika sonuçlar elde etmesine yardımcı olacak ve projenizin işinizin ihtiyaç duyduğu sonuçları vermesini sağlayacaksınız.

 • Azizcan

  Abi böyle şık bir logo olsun böyle yaz havasını yansıtsın. Eline koluna sağlık kolay gelsin :).

 • ilgi

  Ertan Bey, böyle mavili gibi ama pembeli gibi. Sağdan bakınca yeşil de soldan bakınca sarımsı, yanardöner gradientli bir şeyler olabilir mi?

Bir Yorum Yazın